Działalność – Rybnik

15 – lecie powstania Kręgu
 Stowarzyszenia Ruchu Harcerstwa „Czuwaj”w Rybniku 
15 czerwca 2019r.


         

Na to niecodzienne spotkanie Zarząd SRH Rybnik zaprosił członków na piknik. który składał się z trzech części.
Pierwsza część spotkania rozpoczęła się od przebycia trasy pilotowanej przez służby leśne w osobach dh. Janiny Kuczera oraz p. Romana Kwapulińskiego-inżyniera nadzoru w Nadleśnictwie Rybnik i prowadziła w większości przez nieznane, malownicze tereny ziemi rybnicko-wodzislawskiej, takie jak Radlin-Leśną Perłę, Studzienkę, Marklowice, Basztę Romantyczną w Wodzisławiu Śl. i zakończyła się w Domku Myśliwskim Koła „Róg” Katowice z siedzibą w Czyżowicach.
Druga część to ognisko w trakcie którego wręczono dh.dh. Barbarze Hajduk i Barbarze Trzebickiej znaczki członkowskie i legitymacje naszego stowarzyszenia. Wszyscy pozostali członkowie SRH Rybnik otrzymali okolicznościowe medale z okazji 15-lecia powstania Kręgu SRH Rybnik. Ponadto w dowód bardzo dobrej współpracy wręczono medale przedstawicielom Nadleśnictwa Rybnik Panom Romanowi Kwapulińskiemu i Bolesławowi Wolnemu-podleśniczemu. Należy także nadmienić, że duża część naszych spotkań jest organizowana przy znacznej pomocy dh. Janiny Kuczera, którą członkowie uznają za nasz „leśny skarb”.
Natomiast trzecia część to biesiada z pieczonym dzikiem, na którą zostaliśmy zaproszeni przez Polski Związek Łowiecki i dha Adama Gorywodę. Szczególne słowa podziękowanie dh. Zbyszek Soroczan skierował do Pana Janusza Foltyna – Nadleśniczego Nadleśnictwa Rybnik za pomoc w przygotowaniu naszego spotkania.
Miło nam także poinformować, że dh.dh Elżbieta i Zbigniew Soroczan, za osiągnięcia w twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, otrzymali w miesiącu maju br. Nagrodę Miasta Rybnika. GRATULUJEMY.

     

   

  

Kolędowanie w Capitolu
11 stycznia 2019r.

Tradycyjnie w styczniu spotkaliśmy się w Restauracji „Capitol” na corocznym kolędowaniu. Tym razem świece świąteczne zapalili dh. Ala Mika, która obchodziła swoją rocznicę urodzin oraz dh Michał Czerwiński – gość z Knurowa. Ponadto gośćmi na tym spotkaniu byli dh. Elżbieta Tabacka i dh Helmut Rohle z Zarządu Stowarzyszenia w Katowicach.
Dh Zbyszek Soroczan przekazał krótką informację na temat zbliżającego się jubileuszu 15-lecia powstania naszego Kręgu SRH w Rybniku. W trakcie spotkania dh.dh. Barbara Trzebicka i Barbara Hajduk zadeklarowały chęć wstąpienia w szeregi SRH Rybnik.
Wieczór zakończyliśmy śpiewaniem kolęd – jak zwykle przy akompaniamencie dh. Janusza Kuśki.

                    

Zlot 100-lecia Niepodległości RP
oraz 100 Rocznica
Związku Harcerstwa Polskiego.
J
anów 1 września 2018r.

35 – osobowa grupa członków SRH „Czuwaj” Rybnik dnia 1 września br. wzięła udział
w Zlocie w Janowie, którego głównym organizatorem było Stowarzyszenie Ruchu Harcerskiego „Czuwaj” oraz Komenda Chorągwi Śląskiej  ZHP w Katowicach. Zlot składał się z trzech części.
W pierwszej części gościliśmy w Kompleksie Wypoczynkowym „Jurajski Gród” w Janowie, gdzie
w części artystycznej bardzo udanie wystąpił barwny zespół ludowy „Janowianie”. W drugiej części podejmowało nas Nadleśnictwo Złoty Potok, którego pracownicy zapoznali  nas z historią oraz lokalnymi atrakcjami okolicy. Na zakończenie, w trzeciej części Zlotu, uczestniczyliśmy w bazie obozowej Hufca Dąbrowa Górnicza w Janowie w ognisku. Wspomnieniom oraz refleksjom minionych lat nie było końca.

Patronat na Zlotem objęli między innymi Przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza, Wójt Gminy Janów, Redaktor Naczelny „Dziennika Zachodniego”, Właściciel Kompleksu Wypoczynkowego „Jurajski Gród”, Komenda Hufca ZHP Dąbrowa Górnicza oraz  Krąg Terenowy SRH „Czuwaj” w Dąbrowie Górniczej.

Partnerem w organizacji Zlotu była Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

To był naprawdę bardzo mile spędzony dzień w gronie znajomych i przyjaciół sprzed lat. Pozostanie na długo w naszej pamięci.

  

   

   

  

  

  

Zdjęcia: hm Andrzej Hanak SRH „Czuwaj” KT Rybnik

Spotkanie rybnickich harcerzy seniorów – 19 maja 2018

100-lecie Związku Harcerstwa Polskiego, 95. rocznica powstania rybnickiego Hufca ZHP oraz promocja książki „Z dziejów rybnickiego harcerstwa”(2) to główne powody dla których doszło do spotkania w dniu 19 maja br. w auli Politechniki Śląskiej w Rybniku. W spotkaniu brało udział kilkaset osób, członków Stowarzyszenia „Czuwaj” Rybnik i Rydułtowy.

W trakcie spotkania tradycyjnie, przy „ognisku” pośpiewano piosenki harcerskie a Elżbieta i Zbigniew Soroczan przedstawili zredagowaną przez siebie książkę „Z dziejów rybnickiego harcerstwa”(2), w której pokazano relacje panujące w drużynach harcerskich oraz najcenniejsze bogactwo z tych lat – przyjaźń i koleżeństwo.

Nowym członkom SRH „Czuwaj” Rybnik – dh.dh. Halinie i Jerzemu Czyż – wręczono znaczki Stowarzyszenia. Na wcześniejszym spotkaniu kwietniowym – przygotowawczym powyższych obchodów – w „naszej” stałej siedzibie „Capitolu”, przyjęto w poczet członków i wręczono znaczek Stowarzyszenia dh. Rucie Jurkiewicz.

O książce napisanoScan0001

     

    

     

Kolędowanie w Capitolu.

Dnia 12 stycznia 2018r  w naszej „stałej” siedzibie, restauracji „Capitol” w Bełku odbyło się kolejne spotkanie kolędowe Kręgu. I tym razem wspólnie z nami kolędowali goście m. in. |dh. Elzbieta Tabacka-Wosińska i dh Helmut Rohle z żoną.
Przewodniczący kręgu dh. Zbyszek Soroczan  po serdecznym przywitaniu  uczestników , wręczył legitymację nowej członkini  – dh. Wandzie Biegesz.
Śpiewom nie było końca. Wyczerpaliśmy chyba cały zbiór kolęd. Nie odbyło się oczywiście bez niespodzianki, przygotowanej przez dh. Jankę Kuczera: zostaliśmy obdarowani drobnym upominkiem. O atmosferze najlepiej świadczy wpis dh. Joli: (cyt. )„Wspaniałe wspomnienie,
żeby w przyszłym roku znów moglibyśmy stanąć w tym samym kręgu, wszyscy razem .Tak wspaniała atmosfera i ta wzajemna przyjaźń, coś wspaniałego .Do zobaczenia.”

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Spotkanie na Ramży

Do trzech razy sztuka. Trzykrotnie przygotowaliśmy się do wyjazdu i zwiedzania okolic Ramży. Niestety, zawsze na drodze stały niesprzyjające warunki atmosferyczne. Tym razem się udało. 9 września, przy bardzo ciepłej i słonecznej pogodzie,  umówiliśmy się na spotkanie z miejscowym leśniczym, który opowiedział nam o Górze Ramża. W trakcie opowiadania zwrócił nam uwagę na nieczynne już zbiorniki wodne, biedaszyby i małą hutę cynku, co dla większości było dużym zaskoczeniem. Pokazał nam także radar meteorologiczny, który jest podłączony do sieci ogólnopolskiej.
Na drugą część naszego spotkania przenieśliśmy się do naszej „stałej” siedziby -„ Capitolu” w Bełku, gdzie w trakcie Walnego Zgromadzenia Kręgu podjęto uchwałę o zmianie terminu Zebrań Sprawozdawczych oraz Sprawozdawczo-Wyborczych z czerwca na październik. W trakcie spotkania wręczono dh.dh. Wioletcie i Adamowi Hołkom znaczki naszego Stowarzyszenia.  Spotkanie jak zawsze zakończyło się w harcerskim kręgu.

            

                    

    

55 lecie Akcji Klimczok

3 czerwca br. liczna grupa naszego kręgu uczestniczyła w Ośrodku Harcerskim Hufca Rybnik
w Jubileuszu 55- lecia Akcji Klimczok. Po uroczystym apelu wszyscy uczestnicy udali się pod wyciąg i wyjechali na Szyndzielnię. Pogoda dopisała, więc humory także. Ośrodek w Wapienicy przy wsparciu Komendy Chorągwi oraz Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego  „Czuwaj”
w Katowicach poczęstował nas harcerską grochówką, w trakcie spożywania której wspominaliśmy minione lata. Pełen wspomnień dzień zakończył się ogniskiem, na którym kilkunastu naszych członków otrzymało podziękowania „Za działalność na Akcji Klimczok”.
To były bardzo miłe wspomnienia.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Coroczne kolędowanie

W trakcie wieczoru w dniu 13 stycznia 2017r w restauracji „Capitol” wręczono znaczek
i legitymację druhnie Jolancie Mirosławskiej oraz podziękowania phm Henrykowi Rojkowi
i phm Adamowi Menżykowi

1 (1)  1 (2)  1 (3) 1 (4)  1 (5)  1 (6) 1 (7)  1 (8)  1 (9) 1 (10)  1 (11)  1 (12) 1 (13)  1 (14)  1 (15) 1 (16)

IV Zjazd Stowarzyszenia w Chorzowie

W Zjeździe w dniu 10 grudnia 2016r uczestniczyli członkowie Zarządu Kręgu oraz delegaci stali. W trakcie Zjazdu odznaczono dhn. Janinę Kuczera srebrną Odznaką Za Zasługi dla Woj. Śląskiego oraz phm. Helenę Biegiesz srebrną Odznaką Za Zasługi dla Chorągwi Śląskiej.

Sesja naukowa w Bibliotece Śląskiej

W sesji naukowej w dniu 22 października 2016r zorganizowanej w Bibliotece Śląskiej w 60-tą rocznicę reaktywowania  ZHP oraz Zjazdu Łódzkiego uczestniczyło 4 przedstawicieli Kręgu.

Spotkanie w Nadleśnictwie Rybnik

W dniu 17 września 2016 roku zaplanowano wycieczkę Kręgu na Wzgórze Ramża. Jednak ze względu na ciągły opad spotkanie odbyło się w Nadleśnictwie Rybnik, gdzie uczestnicy aktywnie włączyli się w przygotowanie materiałów propagujących ochronę środowiska. W trakcie spotkania wręczono podziękowania za działalność w Kręgu druhnie Janinie Kuczera i druhowi Adamowi Gorywodzie. Spotkanie zakończyło się kominkiem w restauracji „Capitol” w Stanowicach.

1 (1)   1 (2)   1 (3) 1 (4)   1 (5)   1 (6) 1 (7)

Zlot z okazji 45-lecia powstania Ośrodka Hufca Rybnik
w dniu 7 lipca 2016r

 W Zlocie w Wapienicy uczestniczyło 12 członków Kręgu, którzy w godzinach przedpołudniowych odbyli spacer nad zaporę, gdzie wspominali pierwsze lata funkcjonowania ośrodka. Po południu wzięli udział w okolicznościowym apelu, zwiedzili wystawę poświęconą 45-leciu ośrodka oraz uczestniczyli w mszy świętej i ognisku.

Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo – Wyborcze Kręgu 
 4 czerwca 2016 roku

Gościli na nim hm Janusz Woźniak, hm Czesław Surma oraz phm Martyna Kowacka – komendantka hufca.
Walne Zgromadzenie, w restauracji „Capitol” dokonało wyboru władz Kręgu na kolejne cztery lata. Przewodniczącym został ponownie hm. Zbigniew Soroczan. Gratulujemy.
Hm Janusz Woźniak wręczył podziękowania za pracę na rzecz Kręgu i Stowarzyszenia phm Barbarze Polok, phm Wiesławie Frysztackiej, phm Julii Rzytki, phm Wiesławie Gorywoda, pwd Krzysztofowi Gwoździowi, phm Janowi Klimczakowi, phm Kazimierzowi Swobodzie oraz pwd Wacławowi Mickiewiczowi.

1 (10)   1 (11)   1 (12) 1 (9)   1 (8)   1 (7) 1 (6)   1 (5)   1 (4) 1 (3)   1 (2)   1 (1)

Coroczne kolędowanie.

W trakcie tradycyjnego kolędowania w dniu 15 stycznia 2016 roku w Restauracji „Capitol” wręczono znaczek i legitymacje druhnie Irenie Ignacy.

1 (1)   1 (2)   1 (3) 1 (4)   1 (5)

    

                    Spotkanie w Muzeum Rybnickim.

W piątkowy wieczór 14 listopada 2015 roku członkowie rybnickiego kręgu SRH „Czuwaj” spotkali się w szczególnym miejscu. Gościło nas – dzięki uprzejmości dyrektora p. Bogdana Klocha– Muzeum Rybnickie. Tematem imprezy było „Spotkanie ze śląską piosenką”. Wspomagani okolicznościowymi śpiewniczkami, przygotowanymi przez Barbarę Polok, Elżbietę Soroczan, Janusza Kuśkę i WacławaMickiewicza, śpiewaliśmy i słuchaliśmy z przyjemnością śląskich powiastek pani Anny Stronczek – Ślązaczki Roku 2008. Były także przygotowane przez Julię Rzytki bardzo ciekawe konkursy, dotyczące gwary śląskiej. Na koniec – zwiedziliśmy wystawę poświęconą „Hucie Silesia”.

1-1 1-2 1-3 1-4 1-5 1-6 1-7 1-8 1-9 1-10 1-11 1-12 1-13 1-14 1-15 1-16 1-17 1-18 

Wycieczka do Wisły i „Zameczku Prezydenckiego”

Wrzesień był okazją do kolejnego wypadu Członków Kręgu – tym razem do Wisły, dokąd pojechaliśmy w dniu 19 września 2015 roku.
Mieliśmy okazję zwiedzić „Zameczek Prezydencki”, pospacerować w centrum miasta oraz ugościć się w „Gorolskiej Izbie”. Beskidzkie smaki poznaliśmy dzięki szczególnemu zaangażowaniu Ani i Piotra Nieweltów. Dziękujemy.

 1-10 1-9 1-8 1-7 1-6 1-5 1-4 1-3 1-2 1-1

Bełk i Pojezierze Palowickie

Wiosnę 2015r członkowie rybnickiego Kręgu pożegnali w dniu 20 czerwca   w wyjątkowo ciekawych miejscach. Dzięki niestrudzonej Jance Kuczera zwiedziliśmy stary kościółek w Bełku
a także przepiękne Pojezierze Palowickie, położone zaledwie kilkanaście kilometrów od Rybnika. Między pocysterskimi stawami dotarliśmy do  źródełka „Żywa Woda” i na „Gichtę”. Nasi przewodnicy: p.Leszek Gawronik i p.Adam Ługowy, pokazali nam stanowiska ptactwa i roślin chronionych – siedlisko orła, roślin barwinka, grzebienia białego, grążela żółtego i ewenementu na skalę krajową jakim są cyprysiki. Warto było to zobaczyć!

2015-06-20-4 2015-06-20-3 2015-06-20-2 2015-06-20-1 2015-06-20-9 2015-06-20-7 2015-06-20-5

Spotkanie w Gospodarstwie Ogrodniczym w Paniówkach.

Planując wiosenny wypad nikt nie przypuszczał, że kwietniowa aura okaże się dla nas – członków SRH „Czuwaj” z Rybnika – aż tak nieprzychylna.
Jednak kilka godzin spędzonych w sobotę 18 kwietnia 2015r w Gospodarstwie Ogrodniczym Małgorzaty Majewskiej w Paniówkach sprawiło, że poczuliśmy prawdziwą wiosnę. Gościnność  gospodyni, byłej instruktorki rybnickiego hufca ZHP, która częstowała nas mięsiwem i kiełbaskami z grilla, ale również wzbogaciła nas w wiedzę przydatną w przydomowej uprawie kwiatów – spowodowała to, że wyjechaliśmy z Paniówek bardzo zadowoleni.

1-11 1-10 1-9 1-8 1-7 1-6 1-5 1-4 1-3 1-2 1-1

 Spotkanie kolędowe.

W piątek 9 stycznia 2015r., zgodnie z wieloletnią tradycją, spotkaliśmy się w „Capitolu” u dh. Kazia Szypuły na wspólnym kolędowaniu. Bardzo miłym akcentem była niespodziewana wizyta kolędników pod wodzą dh. Janki Kuczery. Zaśpiewali, życzyli, obdarowali… To było to!
Na kolejne, kwietniowe spotkanie – tym razem w Paniówkach, umówiliśmy się w gospodarstwie ogrodniczym dh  Małgosi Majewskiej.

1-1-1 1-2 1-3 1-4 1-5 1-6 1-7 1-8 1-9 1-10 1-11-1 1-12 1-13 1-14 1-15 1-16 1-17 1-18 1-19

Spotkanie Kręgu.

Kolejne spotkanie kręgu odbyło się w naszej „stałej” siedzibie – restauracji „Capitol” w dniu
15 listopada 2014 roku . W programie miedzy innymi dokonano podsumowania roku obchodów –  X-lecia Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj” oraz przyjęto nowych członków, byłych instruktorów ZHP: dh. Lidię Wróbel oraz dh. Bolesława Dziadka.
Jak każde nasze spotkanie tak i to było wypełnione piosenkę harcerską i wspólnymi wspomnieniami. Ponownie spotykamy się 9 stycznia 2015 roku na wspólnym kolędowaniu.

2014-11-15-1 2014-11-15-2 2014-11-15-3 2014-11-15-4 2014-11-15-5 2014-11-15-6 2014-11-15-7 2014-11-15-8 2014-11-15-9 2014-11-15-10 2014-11-15-11 2014-11-15-12 2014-11-15-13 2014-11-15-14 2014-11-15-15 2014-11-15-16

X-Lecie Kręgu Terenowego Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj” Rybnik.

                W dniu 7 czerwca 2014r. rybnicki krąg świętował X-lecie swego istnienia. Z tej okazji członkowie kręgu spotkali się w plenerze – na leśnej polanie przy szkółce leśnej na Paruszowcu. Okrągłą rocznicę założenia kręgu uczcili, sadząc 10 drzewek przy ulicy Wielopolskiej, ofiarowanych , dzięki wsparciu dh. Janki Kuczery, przez Nadleśnictwo Rybnik. Oby rosły one jak najszybciej (i jak najdłużej – bo stanowią przysmak dla zwierzyny leśnej)!
Prace przy sadzeniu drzewek zakończyło wspólne ognisko, podczas którego przewodniczący kręgu – dh Zbigniew Soroczan – podsumował naszą 10-letnią działalność. W czasie wspólnego biesiadowania oglądaliśmy wspaniały album „Złączeni węzłem…”, wykonany przez naszego druha –przyjaciela Bolka Dziadka, a także kronikę kręgu, prowadzoną przez dh. Barbarę Twaróg
i dh. Stefanię Kokot. Spotkanie na polanie urozmaicali nam hejnałami myśliwskimi, jak zwykle życzliwi, rybniccy leśnicy dh Adama Gorywoda i p.Lesław Domogoła.

2014-06-07-1 2014-06-07-2 2014-06-07-3 2014-06-07-4 2014-06-07-5 2014-06-07-6 2014-06-07-7 2014-06-07-8 2014-06-07-9 2014-06-07-10 2014-06-07-11 2014-06-07-12 2014-06-07-13 2014-06-07-14 2014-06-07-15 2014-06-07-16 2014-06-07-17 2014-06-07-18 2014-06-07-19 2014-06-07-20 2014-06-07-21 2014-06-07-22 2014-06-07-23 2014-06-07-24 2014-06-07-25 2014-06-07-26 2014-06-07-27

Krąg na X leciu Stowarzyszenia

Dnia 5 kwietnia 2014r. członkowie Kręgu Terenowego SRH „Czuwaj” w Rybniku uczestniczyli
w obchodach, związanych z X-leciem istnienia Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj”.
Ta bardzo miła uroczystość odbyła się w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

W czasie spotkania uhonorowano członków naszego koła:
–  Elżbietę Soroczan – Złotą Odznaką Za Zasługi dla Województwa Śląskiego,
–  Joannę Szulik – Srebrną Odznaką Za Zasługi dla Śląskiej Chorągwi ZHP,
–  Piotra Niewelta – Drzeworytem Stowarzyszenia Doborczyńcom i Najlepszym.

Uczestniczyliśmy również w odsłonięciu i poświęceniu tablicy, przypominającej, że w latach 1935 – 1939 w budynku Biblioteki Śląskiej mieściła się Komenda Śląskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego w Katowicach.
Mieliśmy także okazję ponownie spotkać się z europosłem – Janem Olbrychtem – byłym rybnickim instruktorem harcerskim.

  Spotkanie Kręgu.

Stale rozrastająca się rybnicka grupa SRH „Czuwaj” w dniu 11 stycznia 2014. już po raz 13 ochoczo kolędowała w „Capitolu”, w którego gościnnych progach członkowie grupy czują się jak u siebie.
W czasie składkowego spotkania, które zaszczycili kolejny już raz dh. Teresa Adam i dh Helmut Rohle z żoną, do grona SRH „Czuwaj” przyjęto 54 – tego członka Kręgu.

100_4554 100_4577 100_4566 100_4558 100_4557 100_4555 100_4552 100_4551 100_4547 100_4546

Spotkanie Kręgu.

W sobotę 28 września 2013 roku członkowie Kręgu tradycyjnie już przywitali jesień w plenerze. Tym razem, zanim kolejny raz zagościli w restauracji „Capitol” u druha Kazika Szypuły, by wspólnie pośpiewać i podsumować rok pracy, spotkali się w szkółce leśnej Nadleśnictwa Rybnik w Rybniku-Paruszowcu. Dzięki inż. leśnik dh. Janinie Kuczera, dowiedzieli się „co w lesie piszczy”: jak i dzięki jakim zabiegom rośnie las, co mu sprzyja, co zaś szkodzi…

Na pamiątkę niezwykłego spotkania wszyscy jego uczestnicy otrzymali jednoroczne sadzonki sosny. Las nie zginie…

——-

Obchody 90-lecia Hufca Ziemi Rybnickiej.

Jedną z imprez uświetniających obchody 90 – lecia Hufca Ziemi Rybnickiej był „Piknik Harcerski”, zorganizowany w dniu 21 września 2013r. przez Komendę Hufca.
Podczas jego trwania z-ca prezydenta miasta, pani Ewa Ryszka, uhonorowana została „Laską Skautową” za troskę o sprawy wychowania najmłodszych.
Członkowie SRH „Czuwaj” w Rybniku również podziękowali pani prezydent za jej życzliwość i pomoc okazaną przy orgazacji uroczystości, związanych z promocją publikacji „Z dziejów rybnickiego harcerstwani”.

——-

Spotkanie z harcerską piosenką i promocja publikacji historycznej

 

Pamięci ludzkiej wiele umyka. Zdając sobie z tego faktu sprawę, chcąc ocalić tlące  się jeszcze wspomnienia o instruktorach harcerskich z Rybnika i dawnego powiatu rybnickiego, którzy funkcje swe pełnili w latach 1920-2013, podjęta została już druga inicjatywa wydawnicza kręgu.

Pierwszą publikacją był wydany w 2010 roku kilkusetstronicowy album pod red. Elżbiety
i Zbigniewa Soroczan, ilustrujący dokonania rybnickich harcerzy od 1945 do 1990 roku.
Najważniejszą częścią drugiej publikacji „Z dziejów rybnickiego harcerstwa”, również pod redakcją Elżbiety i Zbigniewa Soroczanów, uświetniającej 90-lecie rybnickiego hufca, są biografie wszystkich harcmistrzów i podharcmistrzów, działających w hufcu na przestrzeni dziewięćdziesięciu lat jego istnienia.
Impreza promująca książkę miała miejsce 8 czerwca 2013r. A tak ją opisał hm. Tadeusz Kajzer w „Nasze Miasto Czerwionka Leszczyny Gazeta Bezpłatna” (http://www.enaszemiasto.pl/text/1260/90-lat-istnienia-pierwszych).
Jednocześnie informujemy, że publikację „Z DZIEJÓW RYBNICKIEGO HARCERSTWA”można nabyć w cenie 30 złotych, kontaktując się z autorami mailem: elzbysoroczan@onet.eu

——-

Spotkanie Noworoczne.

13 stycznia 2013 roku odbyło się tradycyjne już kolędowe spotkanie kręgu. Gościli nas już po raz trzeci – dh. Jola i Kaziu Szypułowie, członkowie naszego kręgu, właściciele restauracji „Capitol”
w Stanowicach. Wspólnie z nami byli przyjaciele z dawnych lat: dh. Katarzyna Olbrycht, dh Jan Olbrycht, dh Helmut Rolle z żoną oraz dh. Teresa Adam. Jak zawsze było pięknie , rodzinnie
i wzruszająco.

——-

Piknik na Grzybówce – 22 września 2012 roku

Było wspólne śpiewanie przy ognisku, podziwianie przyrody i mnóstwo dobrej zabawy. Członkowie SRH „Czuwaj” w Rybniku po raz kolejny, pokazali, że stara miłość nie rdzewieje i wybrali się na jesienny spacer w urokliwe, rybnickie lasy. Rolę przewodnika pełniła druhna Janina Kuczera, leśnik i społecznik.
Po spacerze na golejowskie wzgórze Grzybówka i po wejściu na 36-metrową wieżę przeciwpożarową, mogliśmy podziwiać panoramę Rybnika i okolic.
Wiele zadowolenia dało nam też podziwianie zagrodowej hodowli danieli i sokołów w leśniczówce Lasoki, która jest dumą leśnika i sokolnika p. Tomasza Majera.
Gdy już wszyscy zasiedli wokół ogniska p. Tomasz, z okazałym sokołem na ramieniu, opowiadał o zwyczajach, historii i hodowli tych rzadkich drapieżników, a druh Adam Gorywoda tradycyjnym sygnałem na rogu zaprosił do biesiady. Poczęstunek w postaci prosiaka przygotowali niezawodni druhowie Kaziu Szypuła i Piotr Niewelt. Na pewno wieczór ten na długo zapadnie w pamięci wszystkich uczestników spotkania.

——-

50-lecie Akcji „Klimczok”

W sobotę 7 lipca 2012 roku 33 członków kręgu uczestniczyło w obchodach 50-lecia Akcji „Klimczok”, które miały miejsce w amfiteatrze w Jaworzu oraz w ośrodku harcerskim
w Wapienicy.
Byliśmy z tymi obchodami emocjonalnie związani, bo to w Wapienicy ogromna większość spośród nas nabywała i „szlifowała” swe organizacyjne i wychowawcze umiejętności. Z tym większą ochotą wzięliśmy udział w kończącym uroczystości ognisku, prowadzonym przez przewodniczącego naszego kręgu – hm. Zbigniewa Soroczana. Z sympatią przyjęliśmy fakt wręczenia przez naczelnika ZHP, hm. Małgorzatę Sinicę, „Laski skautowej” prezydentowi Miasta Rybnika – Adamowi Fudalemu, w uznaniu jego troski o sprawy dzieci i młodzieży. Cała uroczystość sprawiła nam ogromną przyjemność i dała mnóstwo satysfakcji.