Działalność – Zawiercie

Dzień Kobiet 2019

Na zaproszenie Zarządu Kręgu do lokalu „U Taty” przybyło prawie 50 naszych członkiń. Po okolicznościowych życzeniach złożonych przez przewodniczącego Adama P. i wiceprzewodniczącego Grzesia W., wszystkie druhny otrzymały tym razem zamiast tradycyjnego goździka czekoladową piankę. Świąteczną atmosferę dopełniła szarlotka z lodami, toast i tradycyjne „sto lat”. Harcerskie piosenki przeplatane najnowszymi dowcipami tworzyły radosną atmosferę spotkania. Gorąco przyjęto 5 nowych członkiń, których prośby o przyjęcie do kręgu zostały pozytywnie rozpatrzone przez Zarząd Kręgu. Podsumowaniem był pokaz slajdów z wydarzeń 2018r, który przyjęto z aplauzem. Tradycyjnie na zakończenie zaśpiewaliśmy pieś pożegnalną „ogniska już dogasa blask…”.

                 

Kulig  – 23 lutego 2019r

Po kilkunastu dniach ocieplenia resztki śniegu całkowicie zniknęły. Przed nami trudna decyzja, czy czekać na kolejne opady śniegu czy kulig przenieść na koła. Wybieramy drugą wersję i ostatecznie wsiadamy do dużego wozu,  który ciągną dwa konie i ruszamy w leśne ostępy lasów pradelskich. Pan Rysio, który ma korzenie harcerskie inicjuje pierwszą piosenkę. Wspólne śpiewanie spłoszyło zapewne dwa dziki, które przebiegły nieopodal i zniknęły w leśnych ostępach. Po kilkudziesięciu minutach wróciliśmy na linię startu, gdzie przy kominku kontynuowaliśmy świetną zabawę.

      

  

Karnawał czas zacząć – 01.02.2019

W piątkowy wieczór w lokalu „U Taty”, spotkaliśmy się na zabawie karnawałowej. Właściciele lokalu, nasi sympatycy, zadbali o pyszne jedzenie. Do tańca grali i śpiewali  Karol i Darek, na których nigdy się nie zawiedliśmy. Były tańce wolne, szybkie i szalone. Wspaniała atmosfera i dobre humory nie opuszczały nas do północy, kiedy nadszedł czas rozstania.

   

  

            

Zebranie sprawozdawcze-14.12.2018

W dniu 14 grudnia 2018r. odbyło się zebrania sprawozdawcze zawierciańskiego kręgu SRH ”Czuwaj”, na którym przyjęto sprawozdania Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego, a także ramowy program działania na 2018r.
W spotkaniu uczestniczył Przewodniczący Stowarzyszenia hm. Janusz Woźniak, który pozytywnie ocenił naszą działalność i życzył dalszych sukcesów. Na zakończenie części sprawozdawczej w poczet nowych członków została przyjęta dh. Irena, której znaczek i chustę  wręczał sam przewodniczący.

Życzenia świąteczno-noworoczne poprzedziły pyszną kolację wigilijną.
Jak zawsze panowała radosna atmosfera przy śpiewie kolęd, harcerskich piosenek i oglądaniu slajdów z wydarzeń minionego roku. Sygnał do zakończenia biesiady dał  przewodniczący kręgu słowami piosenki „już do odwrotu głos trąbki wzywa…”

     

    

    

    

  

Klasztor-motyle-kopalnia – 17.11.2018

Nasza ostatnia tegoroczna wycieczka. Zwiedzając  poznawaliśmy klasztor i muzeum ojców Benedyktynów w Tyńcu i jego bogatą historię. Następnie udaliśmy się do Bochni gdzie w Muzeum Motyli ARTHROPODA mieliśmy możliwość zobaczenia największego w Polsce  zbioru motyli liczącego kilka tysięcy tych pięknych owadów. Po drodze do kopalni soli zwiedziliśmy barokową bazylikę pw. św. Mikołaja .Na koniec  szybem  Sutoris zjechaliśmy do najstarszej w Polsce kopalni soli kamiennej z 1248r., gdzie zapoznaliśmy się z jej historią. Oczywiście jak zawsze dopisała nam pogoda i świetne humory.

                 

  

  

 

          Święto Niepodległości  – 11.11.2018

Słoneczny dzień, niedziela, 11 listopada 2018, godz.11.30, cmentarz parafialny w Zawierciu. Obchody 100 rocznicy uzyskania Niepodległości Polski, ale także 100 rocznica powstania Związku Harcerstwa Polskiego, również w Zawierciu.
Wartę honorową wystawiają harcerze z IV Szczepu im. Batalionu Obrony Narodowej „Zawiercie”.
Mnóstwo delegacji składających okolicznościowe wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości, a wśród nich także harcerze z Hufca Ziemi Zawierciańskiej ZHP, a za nimi delegacja zawierciańskiego kręgu Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj” w Zawierciu. Brawo harcerze

        

    

    

    

     

     Harcerskie zaduszki –  30.10.2018

Kolejny raz w dniu 30.10.2018r. liczne grono członków kręgu wraz z harcerzami IV Szczepu im. Batalionu Obrony Narodowej „Zawiercie” i 8 Drużyny Harcerskiej z Poręby na cmentarzach powiatu zawierciańskiego, oddało hołd instruktorom którzy odeszli na „wieczną wartę”. Tegoroczne zaduszki połączone były z promocją wydawnictwa „Harcerski krzyż,
w hołdzie instruktorom powiatu zawierciańskiego” współfinansowanego
w kwocie 1500,00 zł. przez  Starostwo Powiatowe w Zawierciu, jako zlecone do realizacji naszemu kręgowi zadanie publiczne. Znicze i chorągiewki z naszym logo zostały także złożone pod tablicami pamiątkowymi organizacji „Płomień” i tablicą na budynku Szkoły Podstawowej  nr 2 w Zawierciu.

    

    

     

Pożegnanie lata – 30.09.2018

W ostatnią sobotę września na terenie ośrodka harcerskiego zawierciańskiego hufca w Kostkowicach  członkowie kręgu spotkali się aby tradycyjnie zakończyć letni sezon. Wręczono nowo przyjętym druhom znaczki SRH „Czuwaj”  i chusty przynależności do kręgu. Przygotowane przez druhny prażonki i sałatki wyśmienicie smakowały na świeżym powietrzu.  Humory i  wspaniała atmosfera,  nie opuszczała nas do końca dnia .

     

     

     

Zlot Kręgów Terenowych – Janów 2018

W dniu 1.09.2018 na terenie kompleksu wypoczynkowego ”Jurajski Gród” w Piasku i Ośrodka Wypoczynkowego Hufca ZHP Dąbrowa Górnicza w Janowie 48 członków naszego kręgu brało udział w Zlocie Kręgów Terenowych SRH „Czuwaj” zorganizowanego z okazji 100-lecia Niepodległości Polski i 100. rocznicy powstania ZHP. Podczas apelu dh. Jerzy Kasprzyk otrzymał odznakę „Zasłużony dla rozwoju województwa śląskiego”, a dwie nowe druhny otrzymały legitymacje i chusty przynależności do kręgu. W czasie zlotu mieliśmy możliwość zobaczyć Park Miniatur Zamków Jurajskich, o których ciekawie opowiadał nam członek naszego kręgu Zdzisiu Latacz, a także muzeum regionalne im. Z. Krasińskiego  oraz eksponaty zgromadzone w Izbie  Przyrodniczo-Leśnej w Złotym Potoku. Po ognisku na którym swoim basem zachwycił wszystkich nasz Poldek Stawarz, dopełnieniem był smakowity ciepły posiłek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Lwów i Złota Podkowa – 10-12.08.2018

Po raz pierwszy zorganizowaliśmy wycieczkę turystyczno-krajoznawczą poza granice kraju – wybór padł na Lwów. Jej celem było m.in. poszerzenie wiedzy o historii i kulturze Polaków zamieszkałych na terenie dawnych Kresów Wschodnich, działalność harcerstwa, integracja środowiska harcerskiego.
W dniach 10-12 sierpnia 2018 r.  52 członków i sympatyków naszego kręgu miało możliwość zobaczyć najcenniejsze zabytki architektury i historii Lwowa. Szlakiem Złotej Podkowy zwiedziliśmy zamki w Olecku i Złoczowie oraz pałac Koniecpolskich i Rzewuskich w Podhorcach. Pod pomnikiem A. Mickiewicza oraz na cmentarzach Łyczkowskim i Orląt Lwowskich złożyliśmy wiązanki kwitów i zapaliliśmy symboliczne znicze. Pomimo starań nie udało nam się nawiązać kontaktu z kierownictwem Stanicy Harcerskiej we Lwowie.
Wycieczka odbyła się w ramach realizacji zadania publicznego ogłoszonego przez Prezydenta Miasta Zawiercie pod nazwą „Polacy na Kresach Wschodnich-Lwów 2018”. Pozostanie na długo w naszej pamięci.

  

    

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Patriotyczne uroczystości – 8.07.2017

W dniu 08.07.2018 r. przedstawicie kręgu wzięli udział w patriotycznym spotkaniu organizowanym przez Chorągiew Śląską ZHP i SRH „Czuwaj” na cmentarzu w Bydlinie, gdzie pochowano 46 legionistów Józefa Piłsudskiego poległych w czasie bitwy pod Krzywopłotami stoczonej między wojskami austro-węgierskimi i rosyjskimi,  a następnie w miejscowości Udórz, gdzie w dniu 11.07.1944 r. doszło do starcia wracających z Krakowa po nieudanym zamachu na Wilhelma Koope żołnierzy  Batalionu „Parasol”  z oddziałami niemieckimi. W walce  zginęło 2 harcerzy, a 5-ciu zostało rannych, trzech z nich dostało się do niewoli niemieckiej i po torturach zostało zamordowanych. W tych miejscach złożono symboliczne wiązanki kwitów.

    

   

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie – 26.05.2018

W sobotę – 26 maja 2018 roku zorganizowaliśmy wycieczkę w Góry Świętokrzyskie dla 26 harcerzy z 9 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Kosmonałtów” z Zawiercia kierowanej przez pwd. Marlenę Wróbel. Był to prezent na 40- lecie powstania drużyny. Do „Kosmonautów” dołączyli harcerze z 10 Zawierciańskiej Drużyny Harcerskiej im. Orląt Lwowskich z drużynową pwd. Natalią Sarnik.

Ścieżką przyrodniczą wśród lasów jodłowo-bukowych Puszczy Jodłowej w dobrej formie dotarliśmy na szczyt Łysicy-612m.npm, gdzie po zdobytej próbie, kilku harcerzy złożyło uroczyste ślubowanie. Pamiątkowe zdjęcie na tle unikatowego kamiennego gołoborza i  repliki krzyża z 1933 i wracamy tą samą drogą do Świętej Katarzyny. Tutaj niespodzianka dla uczestników wycieczki – idziemy do Muzeum Minerałów i Skamieniałości, gdzie mamy możliwości zobaczyć bogactwa ziemi z całego świata i dodatkowo zapoznać się z techniką szlifowania kamieni i wyrobem biżuterii. Konieczne zakupy drobnych upominków w sklepie firmowym dla mamy – bo to przecież dzisiaj Dzień Matki.  Wracając do autokaru po drodze jeszcze tylko lody i już możemy wracać do Zawiercia. Ostatnia niespodzianka – bułka z kiełbasą smakuje wyśmienicie, po czym zapada cisza. Wyrazy uznania dla 10 letniej Julii – najmłodszej uczestniczki wycieczki.

  

  

Wiosenny rajd po Jurze

   

     

Koncert symfoniczny – 24.03.2018

W sobotę 24 marca 42 członków kręgu miało okazję uczestniczyć w niezwykłym widowisku symfonicznym jakie odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu. W koncercie pt. „Muzyczne impresje” wystąpiły dwa chóry, dwie orkiestry, soliści śpiewacy i soliści – organiści oraz trzech dyrygentów: Maciej Niesiołowski, Paweł Adamek oraz członek naszego kręgu Leopold Stawarz, który w tym dniu obchodził 25-lecie swojej pracy artystycznej. Jubilatowi złożyliśmy gratulacje i życzenia dalszej owocnej pracy artystycznej.

Dzień Kobiet – 08.03.2018

Męska część Zarządu Kręgu złożyła wszystkim obecnym w lokalu „U Taty” Paniom serdeczne życzenia z okazji ich święta i wręczyła czerwonego goździka. Była symboliczna lampka wina i pyszna szarlotka z lodami. Dwóm nowym członkiniom wręczono znaczki i chusty organizacyjne. Wieczór uświetnił mini koncert w wykonaniu Poldka Stawarza, który porwał do wspólnej zabawy .

     

To był bal… 19 stycznia 2018

19.01.2018 r. tradycyjnie w lokalu „U Taty” ponad 60-ciu członków i sympatyków zawierciańskiego kręgu Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj” spotkało się na balu karnawałowym. Jak zawsze dh. Zenia z mężem Józefem włożyli serce w przygotowanie spotkania. Do  północy grając i śpiewając bawił nas niezawodny zespół „Miś”. W ciepłej, przyjacielskiej atmosferze wszyscy cudownie spędziliśmy ten wieczór.

   

   

   

    

    

     

                                                                   Życzenia noworoczne

W nadchodzącym Nowym 2018 Roku Zarząd zawierciańskiego Kręgu Stowarzyszenie Ruchu Harcerskiego „Czuwaj”życzy wszystkim zuchom i  harcerzom Hufca Ziemi Zawierciańskiej, swoim członkom i sympatykom spełnienia wszelkich marzeń, dobrej kondycji, pełnego optymizmu, wiary, szczęścia i powodzenia.

Wizyta u harcerskich seniorów – 21 grudnia 2017

21 grudnia członkowie zawierciańskiego kręgu SRH „Czuwaj” razem z harcerzami IV Szczepu
im. Batalionu Obrony Narodowej „Zawiercie” z Betlejemskim Światełkiem Pokoju i świąteczno-noworocznymi życzeniami dotarli do naszych zasłużonych harcerskich seniorów.
W miłej atmosferze tego wieczoru wspomnieniom nie było końca, a niejednemu zakręciła się łza w oku.

Zjazd Sprawozdawczy Stowarzyszenia 16 grudnia 2017

16 grudnia 2017 r. delegaci i członkowie Zarządu udali się do Ośrodka Harcerskiego
w Chorzowie, gdzie odbył się Zjazd sprawozdawczy Stowarzyszenia Harcerskiego „Czuwaj”.
Były sprawozdania, dyskusje i uchwały.
W grupie odznaczonych znalazł się członek naszego kręgu hm. Andrzej Żak, który z rąk Komendantki Śląskiej Chorągwi ZHP hm. Anny Peterko otrzymał srebrną odznakę „Za Zasługi dla Śląskiej Komendy Chorągwi”.
Nie zabrakło także harcerskich piosenek. Życzenia świąteczno-noworoczne i wigilijny obiad zakończyły spotkanie.
Do zobaczenia za rok.

Czas na podsumowanie – 15 grudnia 2017

15 grudnia 2017r. odbyło się nadzwyczajne zebranie sprawozdawczo-wyborcze zawierciańskiego kręgu SRH „Czuwaj”, na którym przyjęto sprawozdania z działalności Zarządu, Komisji Rewizyjnej, Sądu Koleżeńskiego oraz plan działania na 2018r. W wyborach uzupełniających wybrano jednogłośnie delegatem na Zjazdy stowarzyszenia dh. Mariusza Rok,
a dh. Bożenkę Latacz na członka Sądu Koleżeńskiego.
Naszym gościom honorowym Pani Edycie Kufel – Prezesowi Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej  „Hutnik” w Zawierciu i dh. Zenonie Szota wręczono Honorowe Odznaki Przyjaciół Harcerstwa przyznane na wniosek zarządu przez Komendantkę Śląskiej Chorągwi ZHP za pomoc
w działalność harcerzy i instruktorów zawierciańskiego hufca.
Nowym członkom wręczono odznaki, legitymacje i organizacyjne chusty. Każdy uczestnik obdarowany został własnoręcznie wykonanym przez dh. Ewę Pałucha „aniołkiem”.
W spotkaniu uczestniczyli  zaproszeni członkowie Komendy Hufca, drużynowi, szefowie komisji. Po okolicznościowych wystąpieniach i złożeniu świąteczno-noworocznych życzeń przyszedł czas na wigilijną kolację.
Dalszy czas spędzaliśmy w rodzinnej atmosferze, śpiewając kolędy i harcerskie piosenki.

        

Harcerski Apel Pamięci 5.11.2017

1 listopada 2017 roku odeszła na wieczną wartę, przeżywszy 82 lata, Marianna Jurga, harcmistrzyni Związku Harcerstwa Polskiego, długoletnia komendantka Hufca Zawiercie. Działalność wśród dzieci i młodzieży rozpoczęła w Organizacji Harcerskiej ZMP. Po Zjeździe Łódzkim w 1956 roku została pierwszą, po odrodzeniu harcerstwa, komendantką Hufca Zawiercie. Funkcję tę pełniła w latach 1957 – 1969. Następnie kierowała Wydziałem Młodzieży Starszej w Komendzie Chorągwi w Katowicach /1969 – 1971/. W kolejnych latach pracowała
w Urzędzie Miejskim w Zawierciu i Przędzalni Bawełny „Przyjaźń”. Przez całe dorosłe życie działała w Związku Harcerstwa Polskiego. W latach 1973 – 1977 była członkiem Naczelnej Rady Harcerskiej. W tamtym czasie pełniła funkcję komendantki „Zamonitu” i przez wiele lat była
w Sztabie tej akcji. W okresie pracy zawodowej poza harcerstwem stale, czynnie i skutecznie wspierała ZHP. Od 2004 roku do ostatnich dni życia brała udział w kierowaniu i pracy Kręgu Terenowego Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj” w Zawierciu. Druhna Marysia cieszyła się powszechnie szacunkiem i uznaniem. Z ofiarnością, oddaniem i poświęceniem pracowała dla dobra dzieci młodzieży. Wychowała liczne zastępy wspaniałych instruktorów. Życzliwością, otwartością i stałą gotowością niesienia pomocy innym zapewniła sobie naszą wdzięczność i wieczną pomięć.
Wspominaliśmy z wielką serdecznością i z głębokim żalem Druhnę Marysię na Harcerskim Apelu Pamięci 5 listopada 2017 roku.
Pamiętamy !     Nie zapomnimy !

                                         

Harcerskie zaduszki

Jak co roku 28.10.2017r. członkowie naszego kręgu wraz z harcerzami IV Szczepu im. Batalionu Obrony Narodowej „Zawiercie” spotkali się na cmentarzu parafialnym w Zawierciu gdzie przy grobie hm. Janusza Rajczyka odczytano apel pamięci, a następnie zapaliliśmy znicze na grobach naszych  instruktorów którzy odeszli na wieczną wartę. Odwiedziliśmy także groby  na cmentarzach w Kroczycach, Ogrodzieńcu, Porębie, Ciągowicach i Rokitnie Szlacheckim. Oddaliśmy hołd  harcerzom poległym w walce o wolność z hitlerowskim okupantem składając  wiązanki kwiatów i zapalając znicze.

             

Pożegnanie lata – 30.09.2017r

W ostatnią sobotę września na terenie ośrodka harcerskiego zawierciańskiego hufca w Kostkowicach członkowie kręgu spotkali się aby tradycyjnie zakończyć letni sezon. Wręczono nowo przyjętym druhom znaczki SRH „Czuwaj”i chusty przynależności do kręgu. Przygotowane przez druhny prażonki i sałatki wyśmienicie smakowały na świeżym powietrzu.  Humory i  wspaniała atmosfera,  nie opuszczała nas do końca dnia .

    

    

                       

  

Kotlina Kłodzka i Góry Sowie 23-24.09.2017

Wyjeżdżamy z Zawiercia na od dawna wyczekiwaną wycieczkę. Na początek trasą „Od Piastów do tajemnic II wojny światowej” zwiedzamy zamek „Książ” i jego otoczenie. Następnie udajemy się do Świdnicy gdzie zwiedzamy barokowy Kościół Pokoju  – wpisany na światową listę UNESCO ,katedrę, rynek i ratusz skąd podziwiamy panoramę Świdnicy – niestety przy padającym deszczu, który będzie nam towarzyszył do końca dnia. W Jugowicach schodzimy do sztolni podziemnego miasta „Włodarz” powstałych w czasie II wojny światowej. Na koniec dnia docieramy do schroniska „Orzeł”, gdzie po zakwaterowaniu i kolacji integrujemy się przy harcerskich i nie tylko piosenkach. Rankiem ochotnicy zdobywają „Wielką Sowę” – 1015 m.npm. Po śniadaniu jedziemy do Srebrnej Góry gdzie zdobywamy najwyżej w Europie położoną górską twierdzę. W południe docieramy do Kłodzka by podziwiać jego starą zabudowę. Na koniec  w Kamieńcu Ząbkowickim  zwiedzamy perłę architektury Dolnego Śląska –wybudowany w XIX w. pałac Marianny Orszańskiej. Zmęczeni ale pełni wrażeń wracamy do domu na zasłużony odpoczynek.

   

    

    

    

          

           

                                               III Zlot Akcji ZAMONIT 19.08.2017

82 członków naszego kręgu uczestniczyło w III Zlocie kręgów terenowych SRH „Czuwaj” i kadry instruktorskiej Śląskiej Chorągwi ZHP w Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury w Podlesicach, którego byliśmy jednym ze współorganizatorów. Aktywnie pomagali nam harcerze Hufca Ziemi Zawierciańskiej. Podczas uroczystego apelu wręczono odznaczenia, listy gratulacyjne oraz odznaki i legitymacje nowo przyjętym. Miło spędzaliśmy czas  podczas  warsztatów tkackich i robienia kwiatów z bibuły. Niektórzy wybrali się na Górę Zborów i do Jaskini Głębokiej.  Sielankowy nastrój przerwany zostałulewnym deszczem. Ale cóż to dla harcerzy. W błyskawicznym tempie  przenieśliśmy się do ośrodka harcerskiego Hufca Ziemi Zawierciańskiej w Kostkowicach, gdzie na stołówce odbyło się „ognisko” przy świecach. Na zakończenie dnia pełnego wrażeń posililiśmy się wspaniałą grochówką. Do zobaczenia na kolejnym zlocie.

            

           

            

             

                            

Rocznica akcji „KLIMCZOK” 03.06.2017r

Delegacja naszego kręgu uczestniczyła w jubileuszu 55-lecia harcerskiej akcji „Klimczok”. Po uroczystym apelu w ośrodku harcerskim Hufca Rybnik w Wapienicy, wspólnie z innymi uczestnikami zlotu mieliśmy możliwość podziwiać panoramę Beskidu Śląskiego z Szyndzielni. Tam też złożył deklarację przystąpienia do kręgu dh. Bronek Koclęga – witamy w drużynie. Dzień pełen wrażeń zakończył się ogniskiem i harcerską grochówką.
Gratulujemy organizatorom świetnego przygotowania i wspaniałej atmosfery.

              

              

                 

Szlakami po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej 20-21.05.2017r

W majowy sobotni poranek wyruszamy na wyprawę po jurajskich szlakach. Pierwszy etap wycieczki to Jaskinia Nietoperzowa w Dolinie Będkowskiej, po której oprowadza nas jej właściciel. Jaskinia na wszystkich robi ogromne wrażenie swą wielkością i historią. Tutaj kręcono m.in. zdjęcia do filmu „Ogniem i mieczem”. Potem spacer po Ojcowie, zamek „Ociec” i dalej do „Bramy Krakowskiej”, źródełka miłości, Igły Deotymy, Maczugi Herkulesa i zamku w Pieskowej Skale. Nocujemy w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym Parków Krajobrazowych woj. Śląskiego, ale wcześniej spędzamy czas przy harcerskim ognisku. Niedzielny poranek zaskoczył nas chłodem
i zachmurzeniem, ale po obfitym śniadaniu ruszamy na odrestaurowany zamek w Smoleniu
i dalej Doliną Wodącej w kierunku Skał Zegarowych i Jaskini na Biśniku. Wracając do domu nasz nieoceniony przewodnik dh. Zdzisiu Latacz podał nam przepis na miksturę leczącą zmęczone nogi. A oto i ona: KURAMIN – to lek eksportowy, prosto od krowy. Jeśli masz reumatyka, że ci kości połamało na kryka – 2 krople kuraminu na watę weźmiecie, kościska wysmarujecie, do łóżka się legniecie i …. więcej nie wstajecie. Taka kuracja na pewno pomoże, więc do zobaczenia na następnych wycieczkach.

            

             

              

               

             

Wycieczka do Wrocławia – 22.04.2017

Po wejściu do autokaru zaczyna padać rzęsisty deszcz, a niebo zakryte jest ciemnymi chmurami. Dojeżdżamy do Wrocławia – za chmur przebija się słońce. Jest chłodno ale nie pada. Zwiedzamy Panoramę Racławicką, zabytki Ostrowa Tumskiego i Wyspy Piaskowej, barokową Aulę Leopoldina i Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego. Podziwiamy z góry panoramę Wrocławia. Na koniec  Rynek, pożegnanie z przewodnikiem
p. Andrzejem i szybki powrót do autokaru, bo czas wracać do domu .W drodze powrotnej zaczyna padać deszcz. Pomimo zmęczenia  humor dopisywał wszystkim uczestnikom.

   

    

     

      

Dzień Kobiet 2017

W szarzyźnie przedwiośnia jest taki dzień, w którym my kobiety, czujemy sięsłodko i wiosennie. To 8 marca.
Ósmego  marca, spotkałyśmy się w kawiarni „Sportowa” – frekwencja prawie 100 procent. Było słodko- ach ta szarlotka-, gwarno i swojsko, bo we własnym gronie zawsze miło się spotkać.
Był i goździk-obowiązkowo pąsowy- dla każdej z pań, a szarmanckie zachowanie obecnych wśród nas druhów, sprawiło że czułyśmy się świątecznie dowartościowane i było nam miło, bo przecież ten dzień, to jak nasze kobiece imieniny.
Dziękujemy organizatorom z naszego kręgu.

SRH czuwaj_IMG_0390ZawiercieSRH czuwaj_IMG_0393ZawiercieSRH czuwaj_IMG_0401ZawiercieSRH czuwaj_IMG_0409ZawiercieSRH czuwaj_IMG_0411ZawiercieSRH czuwaj_IMG_0412ZawiercieSRH czuwaj_IMG_0418ZawiercieSRH czuwaj_IMG_0423Zawiercie

Karnawałowe spotkanie    

10 lutego 2017 odbyło się karnawałowe spotkanie członków i sympatyków Kręgu Terenowego SRH „Czuwaj” w Zawierciu.
To był bal w harcerskim starym stylu. Wielu z nas z odzysku, z „demobilu”. Świetny bal „U Taty” na Zuzance, były tam śpiew i tańce i łamańce. Wokół mróz, a tutaj tak serdecznie. Suknie pań
i fraki panów – niekoniecznie.
Przewodniczący kręgu nowo przyjętym członkom wręczył uroczyście odznaki stowarzyszenia.
Po złożeniu życzeń i wręczeniu drobnych upominków gromkie 100-lat odśpiewano jubilatce dh Bożence Latacz.
Chciałoby się teraz rzec: to był bal… do zobaczenia za rok!

SRH czuwaj_IMG_0276ZawiercieSRH czuwaj_IMG_0278ZawiercieSRH czuwaj_IMG_0281ZawiercieSRH czuwaj_IMG_0301ZawiercieSRH czuwaj_IMG_0307ZawiercieSRH czuwaj_IMG_0311ZawiercieSRH czuwaj_IMG_0328ZawiercieSRH czuwaj_IMG_0329Zawiercie

                                                                    

                                                                         Święta za pasem

16 grudnia 2016 r zebraliśmy się ” U Taty „ przy wigilijnym stole” .
Na początku było nieco oficjalnie, ale bardzo uroczyście. Przywitaliśmy naszych gości:
dh. Janusza Woźniaka – Przewodniczącego Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj”,
dh. Marka Borowika – Zastępcę Prezydenta Miasta Zawiercie, dh. Krzysztofa Szlachtę – Naczelnika Wydziału  Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Zawierciu.
Za udzielaną pomoc i wsparcie finansowe,  właścicielom firmy „Oskar” i „Mati-Trans” przekazano podziękowania i okolicznościowe drzeworyty wręczone przez dh. Janusza Woźniaka i  dh. Adama Pałuchę, a troje nowych członków naszego kręgu; Bogusława Hąc, Anna Pomianowska
i Radosław Kubik otrzymało legitymację i odznaki organizacyjne.
Skończyły się oficjalności, zrobiło się świątecznie i wspomnieniowo, do czego przyczynił się pokaz slajdów z wydarzeń minionego roku przygotowany przez Grzegorza Wójcika. Nie zabrakło wzruszeń przy wzajemnym składaniu świątecznych życzeń, wręczaniu własnoręcznie  wykonanych upominków  i śpiewaniu kolęd przy akompaniamencie  Róży Januszewskiej
i Stanisława Kowalika.
Niech się zatem spełnią wszystkim wigilijne życzenia, a nadchodzący 2017 rok będzie rokiem spełnionych nadziei.

 SRH czuwaj_P1250506Zawiercie  SRH czuwaj_P1250523Zawiercie  SRH czuwaj_P1250526Zawiercie SRH czuwaj_P1250527Zawiercie   SRH czuwaj_P1250529Zawiercie  SRH czuwaj_P1250535Zawiercie SRH czuwaj_P1250537Zawiercie  SRH czuwaj_P1250540Zawiercie  SRH czuwaj_P1250549Zawiercie

        

                                                 IV Zjazd Sprawozdawczo – Wyborczy.

W dniu 10 grudnia 2016 r. osiemnastu członków zarządu i delegatów naszego kręgu  uczestniczyło w IV Zjeździe Sprawozdawczo-Wyborczym Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj” w ośrodku harcerskim w Chorzowie. Przedstawiciele naszego kręgu brali udział w pracach komisji uchwał i wniosków. Ponownie na wiceprzewodniczącego stowarzyszenia został wybrany dh hm Henryk Górny, a członkiem zarządu został wybrany dh Adam Pałucha.

Za całokształt działalności społecznej dh Janusz Woźniak –Przewodniczący Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj” wręczył dh Bożenie Latacz złotą odznakę „Za Zasługi dla Chorągwi” przyznaną Decyzją Komendanta Chorągwi Śląskiej ZHP, a dh Kazimierze Stypa brązową odznakę honorową „ Za Zasługi dla Województwa Śląskiego” przyznaną przez Sejmik Województwa Śląskiego. Gratulujemy wybranym i wyróżnionym.

20161210_11263220161210_11340820161210_11343320161210_11402220161210_11404020161210_135122

                                                     Wigilijne spotkanie instruktorskie.               

Na zaproszenie Komendy Hufca Ziemi Zawierciańskiej w dniu 9 grudnia 2016 r. 12 członków naszego kręgu , w większości członkowie nowo wybranych władz, wzięło udział w wigilijnym spotkaniu instruktorskim . W Ośrodku Edukacyjno-Naukowym ZPKWŚ w Smoleniu, w miłej harcerskiej atmosferze zjedliśmy uroczystą kolację i połamaliśmy się opłatkiem. Młodzi instruktorzy harcerscy przygotowali ciekawą grę planszową. Graliśmy wspólnie. Było przy tym dużo śmiechu i zabawy. Śpiewaliśmy razem piosenki harcerskie, mieliśmy możliwość bliższego poznania  się. Przewodniczący SRH „Czuwaj” Adam Pałucha wręczył druhnie Dorocie Latko –Komendantce Hufca ZZ dwutomowy „Poczet harmistrzyń i harcmistrzów polskich” z osobistą dedykacją autora dh harcmistrza Stanisława Puchały.

                                                      

                                         IV Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze.

W dniu 25.11.2016r. członkowie naszego kręgu uczestniczyli w walnym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym, które odbyło się w Miejskim  Ośrodku Kultury w Zawierciu. Tradycyjnie spotkanie rozpoczęto hymnem harcerskim. Po przywitaniu gości w osobach Wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia Rychu Harcerskiego „Czuwaj” dh.hm Henryka Górnego
i Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia dh.hm Helmuta Rolle  oraz wręczeniu odznak i legitymacji nowym członkom – Krystynie Niepiekło i Markowi Koziełprzystąpiono do realizacji  przyjętego  porządku zebrania pod przewodnictwem dh.Jolanty Dudek. W trakcie zebrania  przyjęto sprawozdania z działalności programowej  i finansowej za okres czteroletniej działalności ustępującego zarządu, przyjęto kierunki działania na lata 2017-2020, dokonano wyboru nowego zarządu, komisji rewizyjnej, sądu koleżeńskiego i delegatów na Zjazdy  Stowarzyszenia./ skład osobowy wybranych władz podano w zakładce „władze kręgu”/. Głosami  członków nowego zarządu  jego przewodniczącym został ponownie wybrany  dh. Adam Pałucha.  Gratulujemy  nowym władzom wyboru i życzymy  dalszych sukcesów w realizacji ambitnych planów.

SRH czuwaj_IMG_7576ZawiercieSRH czuwaj_IMG_7570ZawiercieSRH czuwaj_IMG_7567ZawiercieSRH czuwaj_IMG_7551ZawiercieSRH czuwaj_IMG_7545ZawiercieSRH czuwaj_IMG_7529ZawiercieSRH czuwaj_IMG_7523ZawiercieSRH czuwaj_IMG_7521Zawiercie

Nie zapominamy – 28.10.2016

Jak można uczcić pamięć tych którzy odeszli? Płomykiem pamięci zapalonego znicza ,chorągiewką z harcerskim krzyżem i  napisem, że pamiętamy. Apelem na zawsze jużnieobecnych w naszych harcerskich szeregach, pochyleniem głowy i chwilą zadumy przy każdym grobie.
Tak właśnie zrobiliśmy 28.X.2016 r. Razem z towarzyszącymi nam na cmentarzu parafialnym harcerzami z 10 Zawierciańskiej Drużyny Harcerskiej im. Orląt Lwowskich i 69 Harcerskiej Drużyny Turystycznej im. Mariusza Zaruskiego.
Szczególną uwagę poświęciliśmy w  tym  roku postaciom instruktorów działających w okresie międzywojennym, w czasie okupacji i  w latach powojennych. Miało to związek z przypadającą
w grudniu br. 60 rocznicą reaktywowania Związku Harcerstwa Polskiego.
Nasze znicze zapłonęły również przy pomniku organizacji „Płomień” i pod tablicąpamiątkową na budynku Gimnazjum Nr. 2 w Zawierciu.

SRH czuwaj_20161028_161244ZawiercieSRH czuwaj_20161028_161430ZawiercieSRH czuwaj_20161028_164746ZawiercieSRH czuwaj_20161028_165316ZawiercieSRH czuwaj_20161028_165632ZawiercieSRH czuwaj_20161028_170219ZawiercieSRH czuwaj_20161028_170238ZawiercieSRH czuwaj_20161028_170701Zawiercie

Konferencja instruktorska 22.10.2016

Członkowie zawierciańskiego kręgu SRH „Czuwaj” i instruktorzy Komendy Hufca Ziemi Zawierciańskiej  uczestniczyli w konferencji naukowej z okazji 60-lecia reaktywowania ZHP,
w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach.
W gronie prelegentów znaleźli się przedstawiciele naszego kręgu dh hm Marianna Jurga i dh hm Henryk Górny, którzy przybliżali klimaty tamtych dni i czasów .Mieliśmy również możliwość zwiedzenia muzeum harcerskiego.

SRH czuwaj_20161022_102713ZawiercieSRH czuwaj_20161022_103452ZawiercieSRH czuwaj_20161022_103554ZawiercieSRH czuwaj_20161022_122359ZawiercieSRH czuwaj_20161022_124008ZawiercieSRH czuwaj_20161022_140310Zawiercie

 Kierunek Bieszczady  – 30.09-02.10.2016

W ostatni piątek września  18 osobową grupą członków i sympatyków zawierciańskiego kręgu SRH „Czuwaj” wyjechaliśmy na trzy dni w Bieszczady.
Po drodze zwiedziliśmy wystawę ikon i wystawę obrazów Zygmunta Beksińskiego, oraz przepiękną starówkę w Sanoku. W schronisku młodzieżowym w Jabłonkach przyjął nas serdecznie,  zakochany w Bieszczadach Maciej Grzegorzek .
Dzień drugi – to piesza wędrówka z Wołosatego przez Tarnicę do Ustrzyk Górnych, a na koniec do pracowni ikon w Cisnej. Wieczorem przy ognisku słuchaliśmy opowieści  gospodarza schroniska o Bieszczadach.
Dzień trzeci – krótki postój w  Baligrodzie, zwiedzanie XVI wiecznego kościoła w Średniej Wsi / najstarszy w Bieszczadach /,rejs statkiem  po jeziorze solińskim, a na koniec wizyta w muzeum podkarpackim i spacer po krośnieńskiej starówce.
Wracaliśmy uśmiechnięci i pełni wrażeń z postanowieniem ponownego wypadu w Bieszczady.

img_891812461SRH czuwaj_072ZawiercieSRH czuwaj_195ZawiercieSRH czuwaj_20160930_133142ZawiercieSRH czuwaj_20160930_135027ZawiercieSRH czuwaj_20160930_155723ZawiercieSRH czuwaj_20161001_125555ZawiercieSRH czuwaj_20161002_082102ZawiercieSRH czuwaj_20161002_094148ZawiercieSRH czuwaj_IMG_6724ZawiercieSRH czuwaj_IMG_6737ZawiercieSRH czuwaj_IMG_6740ZawiercieSRH czuwaj_IMG_8797Zawiercie

Lato z ptakami odchodzi…

A my, jak co roku, pożegnaliśmy je w ostatnią sobotę sierpnia,   27.08.2016, w Ośrodku Harcerskim Hufca Ziemi Zawierciańskiej w Kostkowicach.
Była wędrówka jurajskim szlakiem, którym odważnych poprowadził dh hm Zdzisław Latacz. Były konkurencje sprawnościowe, a wyłonieni po zaciętych walkach zwycięzcy otrzymali medale.
Było także wspólne przygotowanie prażonek pod fachowym nadzorem dh Elżbiety Konopki, Andrzeja Żaka i Krzysztofa Paździorskiego.
Potem zapłonęło harcerskie ognisko, przy którym legitymacje, odznaki i chusty otrzymali wstępujący do kręgu dh: Zdzisława Malicka, Helena Rogoń, Maria Widawska, Stanisława Zgryźniak, Marian Machura, Jacek Szafruga i Tadeusz Szwed.
Do zmierzchu las rozbrzmiewał śpiewem i muzyką. A śpiewało ponad 70 uczestników tego spotkania, wśród których była też Komendantka Zawierciańskiego Hufca dh hm Dorota Latko.

SRH czuwaj_20160827_125123ZawiercieSRH czuwaj_20160827_144320ZawiercieSRH czuwaj_20160827_151149ZawiercieSRH czuwaj_20160827_154904ZawiercieSRH czuwaj_20160827_165522ZawiercieSRH czuwaj_IMG_0387ZawiercieSRH czuwaj_IMG_0437ZawiercieSRH czuwaj_IMG_0517ZawiercieSRH czuwaj_IMG_0529ZawiercieSRH czuwaj_IMG_0574Zawiercie

W  średniowiecznych klimatach

21 maja 2016 r. wyruszyliśmy w świętokrzyskie.
Najpierw był Szydłów – urokliwe miasteczko, gdzie czas się zatrzymał. Takie mieliśmy wrażenie, oglądając ruiny średniowiecznego zamku, zachowane mury obronne, kościół z X wieku i synagogę z jej zbiorami.
W Kurozwękach podziwialiśmy XIV-wieczny, pięknie odrestaurowany zespół pałacowy i godny uwagi parkowy starodrzew. Dreszczyku emocji dostarczyła nam wizyta w znajdującej się tam, jedynej w Polsce, hodowli bizonów amerykńskich. Na szczęście nie wzbudziliśmy ich szczególnego zainteresowania, lecz sama możliwość zjedzenia na obiad befsztyka z bizona sprawiła, że czuliśmy się prawie jak traperzy.
Ostatnim etapem wycieczki był Ujazd z XVII-wiecznym ufortyfikowanym pałacem Krzyżtopór, budowanym w oparciu o kalendarz / 4 baszty,12 sal, 52 pokoje, 365 okien /.
Wracaliśmy pełni wrażeń i uznania dla dh.Adama Pałucha za organizację wycieczki.
Aby częściej!

SRH czuwaj_P1230797ZawiercieSRH czuwaj_P1230688ZawiercieSRH czuwaj_P1230694ZawiercieSRH czuwaj_P1230703ZawiercieSRH czuwaj_P1230704ZawiercieSRH czuwaj_P1230722ZawiercieSRH czuwaj_P1230726ZawiercieSRH czuwaj_P1230729ZawiercieSRH czuwaj_P1230737ZawiercieSRH czuwaj_P1230742ZawiercieSRH czuwaj_P1230797ZawiercieSRH czuwaj_P1230673Zawiercie

„Spotkamy  się  w  piosence”  

Harcerskie  spotkania z piosenką  organizowane  corocznie przez Komendę Hufca „Ziemi Zawierciańskiej” odbyły się  w tym roku w dniu 31 marca 2016r w Miejskim Ośrodku Kultury
„ Centrum”  im. A. Mickiewicza . I tym razem zajęliśmy miejsca na widowni, uważnie patrząc
i słuchając, aby wyłonić swego faworyta, któremu dh. Adam Pałucha – przewodniczący  zawierciańskiego kręgu – wręczył dyplom za najmilszą naszym sercom piosenkę. Natomiast wszyscy uczestnicy otrzymali od naszego kręgu  słodycze.

A może by tak w przyszłym roku wziąć  czynny udział i zaśpiewać całym  Kręgiem ?

SPOTKANIE Z OKAZJI DNIA KOBIET    

Kobieto, kobieto choć tyle masz wad,
bez ciebie cóż wart, cóż wart byłby świat”

z pewnością w dniu 8 marca 2016r nuciła w duchu męska część Zarządu naszego kręgu, gdy przewodniczący – dh. Adam Pałucha, w imieniu panów składał życzenia obecnym na spotkaniu 30 druhnom.

A działo się to w kawiarni „Sportowa” przy blasku świec, kawie i szarlotce z lodami . Było dużo śmiechu i wzruszeń wywołanych wspomnieniami, a także planów na przyszłość. Jak zwyczaj i tradycja nakazują,  każda z Pań została obdarowana czerwonym goździkiem przewiązanym wstążeczką, a Panowie otrzymali gorące podziękowania.

TO  BYŁ  BAL !      

Zaczęło się formalnie  od wręczenie nowoprzyjętym członkom legitymacji, odznak i chust będących oznaką przynależności do naszego Kręgu. A po tej uroczystej chwili były już tylko : taniec, zabawa i śpiew w radosnej atmosferze aż do głębokiej nocy.

Wiadomo, tam gdzie harcerze, tam nie może być inaczej, zwłaszcza, że muzyka z lat naszej młodości, a piosenki harcerskie / i nie tylko/ towarzyszą nam zawsze. Że zabawa była przednia – widać na załączonych zdjęciach. A działo się to 5 lutego 2016 r. tradycyjnie w lokalu „U Taty”.

IMG_4204   IMG_4634[1]   IMG_4634 IMG_4473   IMG_4403    IMG_4266 IMG_4189

Zanim zabłyśnie pierwsza gwiazdka…

Nie ma jak u „taty”. Po raz kolejny roczne podsumowanie działalności naszego zawierciańskiego Kręgu odbyło sie w tym zacnym lokalu. Nie przypadkiem właśnie tutaj. Zawsze jest miło, świątecznie, a wigilijne potrawy są świetne. W atmosferze kolęd i harcerskiej piosenki nasze grono powiększyło się o kolejnych pięciu miłośników harcerskiej przygody. Jest nas już blisko setka. Każdy uczestnik spotkania obdarowany został ” na gwiazdkę” choinkową zabawką
z okolicznościowym napisem „10 – lecia Kręgu”. Na kolejny rok mamy również bogate plany.

wigilia 2015 Zawiercieimg_3675img_3681img_3686img_3688img_3692img_3699img_3706img_3714img_3720img_3724img_3727img_3735img_3737img_3746img_3752img_3770img_3772

Sprawozdania , głosowania , opłatki i kolęda

Koniec roku tuż, tuż , Boże Narodzenie za pasem. Przyszedł więc czas na podsumowanie działalności naszego „Czuwaj”.
12 grudnia Ośrodek Harcerski w Chorzowie „ożył” obecnością przedstawicieli Kręgów  i Zarządu Stowarzyszenia.
Zawitał na to spotkanie również Z-ca Naczelnika ZHP hm. Paweł Chmielewski, który wręczył hm. Henrykowi Górnemu Honorową Laskę Skautowa – wyróżnienie wielce zaszczytne i prestiżowe. Taką Łaskę jako pierwszy otrzymał kiedyś sam Papież Jan Paweł II.
Były jeszcze inne zaszczyty i wyróżnienia. Pięć osób zostało odznaczonych Odznaką Honorową Za Zasługi dla Województwa Śląskiego, a dwanaście Odznakami Za zasługi dla Chorągwi dla Śląskiej, Wśród nich złotem obdarowany zostali nasz Przewodniczący Kręgu zawierciańskiego phm Adam Palucha.
Dyskutowano, przemawiano prezentowano. Uchwalono poprawki do Statutu naszego Stowarzyszenia, aby łatwiej prowadziło się dalszą działalność .
Na koniec przybyli kolędnicy z opłatkami. Życzenia i wigilijny obiad zakończyły spotkanie.
Nie zabrakło oczywiście kolęd i harcerskiej piosenki.  

img_3641 img_3632 img_3584 img_3437 img_3434 img_3428 img_3399 img_3369 img_3367 Chorzów -grudzień 2015    

 Spacerkiem po Krakowie 

Koniec listopada nie zachęca do leśnych wędrówek. Postanowiliśmy zmienić klimaty i odwiedziliśmy stolicę królów polskich i wawelskiego smoka. Jako że była niedziela otwartych / darmowa !/ muzeów ochoczo i raźnie zapukaliśmy w te przybytki kultury, zważywszy , że naszym mieście dość mizernie i siermiężnie jeśli w sprawach kultury.
Zaliczyliśmy kilka sklepów , kawiarni i restauracyjek wszak to też urok tego miasta, ale to co najważniejsze i najprzyjemniejsze, czekało nas w Teatrze „Bagatela” gdzie nasza trzydziestoosobowa grupa druhenek i druhów obejrzała zabawna komedię o przygodnych romansach dwóch panów i chmary stewardes.

Było milo i przyjemnie. Tak trzymać !

img_3097 img_3062 img_3039 img_3004 img_3001 img_2980 img_2974 img_2960

Pamiętamy !

Harcerskie zaduszki , podobnie jak w latach ubiegłych, rozpoczęliśmy od zapalenia zniczy
w miejscach upamiętniających naszych poprzedników , którzy złożyli swe młode życie w walce
z hitlerowskim najeźdźcą. Następnie odwiedziliśmy kwatery naszych zmarłych instruktorów i przyjaciół, którzy odeszli na wieczną wartę.
Smutne to święto, a płonące światełka na harcerskich grobach dają szczególny bodziec do zadumy nad tym co było, co jest i co będzie.
Jak długo będą w naszej pamięci, tak długo będą częścią naszego życia ….

img_4988 img_5000 img_4996 img_4984 img_4981 img_4979 img_4977 img_4972 img_4963 img_4959

Dziesięć lat minęło…

     Tak ! to już dziesięć lat działalności Zawierciańskiego Kręgu Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj”. Jubileusz ten świętowaliśmy w ostatnią sobotę sierpnia ( 29.08.2015)
w Ośrodku Obozowym Hufca Zawiercie w Kostkowicach. Najważniejszą częścią obchodów tej zacnej rocznicy było oczywiście tradycyjne harcerskie ognisko, bo jakby inaczej. To przecież najpiękniejszy element harcerskiej rzeczywistości, który na zawsze zapisał sie w naszych duszach…. Kostkowicki las, gdzie zameldowało się osiemdziesięciu miłośników jurajskiej przygody, po raz kolejny rozbrzmiewał harcerskimi piosenkami.
Przewodniczący Zarządu SRH „Czuwaj” hm Janusz Woźniak najaktywniejszym wręczył okolicznościowe podziękowania. Nim jednak usiedliśmy przy ognisku, uczestniczyliśmy w wielu atrakcjach, począwszy od wędrówki, poprzez liczne gry i zabawy.
Imprezę dopełniły fantastyczne prażonki, oczywiście przygotowane przez nas samych. Takie spotkania pamięta sie, nie tylko na dziesięć lat….

img_1869 img_1858 img_1850 img_1767 img_1757 img_1708 img_1684 img_1673 img_1657 img_1643 img_1640 img_1576

Na książęcym szlaku…

My, zawierciańscy, harcerscy oldboje, kochamy nie tylko leśne ostępy, urokliwe laski, czyste strumyczki czy jurajskie skały. Lubimy także pobrylować na pańskich pokojach.
Tym razem, w minioną sobotę – 17 maja, wzięliśmy się ostro za zwiedzanie Pałacu Książęcego
w Pszczynie, dziarsko przemierzając sale , komnaty i buduary tego kiedyś wielkich regionu,
a następnie zwiedziliśmy następnie Browary Tyskie, które należały kiedyś do książęcej rodziny. Zapoznaliśmy sie z arcyciekawą historią tutejszych piwowarów .
Wycieczka była bardzo udana. Mimo padającego deszczu wszyscy mieli wyśmienite humory.

_e2j2005 _e2j2014 _e2j2046 _e2j2050 _e2j2068 _e2j2103 _e2j2181 _e2j2194 _e2j2201 _e2j2207 _e2j2236 _e2j2238 _e2j2250 _e2j2286

       

Marcowe spotkania z piosenką

Piosenka była i jest ogniwem łączącym pokolenia harcerzy, co doskonale widać było w dn.19.III.2015 na XXI Marcowych Spotkaniach z Piosenką, tradycyjnej imprezie Hufca Ziemi Zawierciańskiej. Że harcerska piosenka nadal żyje i jest nam bliska świadczyli nie tylko wykonawcy: zuchy i harcerze, ale i widzowie: młodzi i starsi, a wśród nich członkowie zawierciańskiego Kręgu Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj”. Oni też, niezależnie od decyzji oficjalnego jury, wybrali swego faworyta XXI Spotkań: 1 Grunwaldzką Drużynę Harcerską „Amonit” (Łazy),której przewodniczący Kręgu dh phm Adam Pałucha wręczył specjalny dyplom, natomiast wszyscy uczestnicy-wykonawcy Marcowych Spotkań otrzymali od Kręgu słodkości.

jpt_dsc7038yapa jpt_dsc7034yapa jpt_dsc7011yapa jpt_dsc6999yapa jpt_dsc6998yapa jpt_dsc6993yapa jpt_dsc6983yapa jpt_dsc6976yapa jpt_dsc6958yapa jpt_dsc6957yapa jpt_dsc6955yapa

                

Dzień Kobiet

W dniu 13-go marca 2015r wieczorem, mężczyźni z zarządu SRH „Czuwaj” zainicjowali spotkanie z okazji Dnia Kobiet. Ponieważ nasze Stowarzyszenie stale się powiększa, licznie przybyłe druhny miały doskonałą okazję, aby lepiej się poznać. Panie dzieliły się swoimi doświadczeniami i wspomnieniami, a śmiechu było przy tym co niemiara. Właśnie przy takich okazjach rodzą się pomysły naszych kolejnych działań i spotkań.
Przy nastrojowym blasku świec druhowie wręczyli druhnom kwiaty, symboliczne goździki. Panowie – DZIĘKUJEMY!

srh-czuwaj-dzien-kobiet-1srh-czuwaj-dzien-kobiet-3srh-czuwaj-dzien-kobiet-4srh-czuwaj-dzien-kobiet-6srh-czuwaj-dzien-kobiet-7

Spotkanie karnawałowe

Mocnym uderzeniem rozpoczął swoją działalność w 2015 roku Krąg SRH „Czuwaj” w Zawierciu. Ponad 50 osób uczestniczyło w zabawie karnawałowej 6 lutego 2015r. w lokalu „U Taty”. Pyszna zabawa trwała do północy.
Tradycyjnie jak przy każdym dużym spotkaniu uroczyście wręczono nowym członkom legitymacje, odznaki i chusty Kręgu.
Lutowym jubilatom odśpiewano głośne „100 lat”, toast wzniesiono szampanem, a przewodniczący dh Adam Pałucha złożył im serdeczne życzenia w imieniu wszystkich członków Stowarzyszenia.

Już czekamy na następną okazję do wspólnej zabawy!

_dsc5301 _dsc5300 _dsc5266 _dsc5245 _dsc5244 _dsc5241


90 lecie urodzin Harcmistrza Tomasza Kłysa

30 stycznia 2015 r. hm Tomasz Kłys obchodził 90 rocznicę urodzin. W siedzibie Komendy Hufca ZHP w Zawierciu z dostojnym jubilatem spotkali się harcerscy przyjaciele ze Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj”. Druha Tomka, bo tak wszyscy się do niego zwracają, powitał przewodniczący Kręgu Adam Pałucha. Serdecznym życzeniom nie było końca, wśród nich od Komendantki hufca ZHP w Zawierciu.  Wraz z kwiatami wręczono długoletniemu instruktorowi harcerskiemu upominki, wśród nich wydawnictwo „Poczet Harcmistrzyń i Harcmistrzów Rzeczypospolitej Polskiej” z dedykacjąautora Stanisława Puchały. Wierszowane życzenia, obrazujące dorobek zawodowy i harcerski jubilata, dopełniły w nastrojowej i niezwykle życzliwej formie, wyjątkową i bardzo serdeczną atmosferę spotkania. Tradycyjne „sto lat” dopełniono lampką szampana. Przy kawie, herbacie i urodzinowym torcie, jak przy ogniskowym kręgu, płynęły wspomnienia  a gość honorowy w znakomitej formie przypominał minione lata pracy zawodowej i służby harcerskiej.
Harcmistrz Tomasz Kłys jest wielkim miłośnikiem wędrówek pieszych, prowadził drużyny   harcerskie organizował zajęcia sportowe i krajoznawcze. Wychował wiele pokoleń instruktorów harcerskich. Cieszy sięopinią znakomitego instruktora, wymagającego a jednocześnie niezmiernie życzliwego dla wszystkich. Kocha go harcerska młodzież.

            W dniu jubileuszu życzymy Ci Druhu Tomku dobrego zdrowia i takiej pogody ducha, jaką dawałeś i dajesz wszystkim, którzy Cię znają, szanują i kochają.

Sto lat Druhu TOMKU!!!

img_8829 img_8818 img_8807 img_8803 img_8770 img_8758 img_8740 hm Kłys - 90 lat Zawiercie img_8865  


         

Jak za dawnych lat czwartacy znowu razem

Czwartacy – to szczep harcerski, który w latach 70. i 80. ubiegłego  wieku zapisał się złotymi literami w historii ZHP. Działalność rozpoczął  w technikum hutniczym  im. Stanisława Staszica
w Zawierciu –  wówczas elitarnej szkole średniej, wielce zasłużonej  dla polskiego hutnictwa.
Dzisiaj Czwartacy– o kilkadziesiąt lat starsi – w dalszym ciągu są wierni harcerskiej przygodzie . Wielu z nich aktywnie działa w naszym Stowarzyszeniu.
W sobotę 20 września zjechali  licznie do Harcerskiego Ośrodka Wodnego Chorągwi Śląskiej  w Poraju. Na uroczystym  apelu odnowili symbolicznie  Przyrzeczenie Harcerskie. Później był obiad, ognisko, kiełbaski, prażonki, harcerska piosenka i niekończące się rozmowy o tym co było kiedyś i co jest dzisiaj. Do zobaczenia znowu, oby wcześniej niż za kilkadziesiąt lat…

Czwartacy - Zawiercie img_2204 img_2207 img_2209 img_2215 img_2227 img_2228 img_2234 img_2249 img_2306 img_2312 img_2324 img_2340 img_2347 img_2349 img_2367 img_2373 img_2384

                                           

   Na harcerską nutę

W środę 13 marca 2014 w Miejskim Ośrodku Kultury Centrum w Zawierciu odbyło się XX Marcowe Spotkanie z Piosenką, organizowanego przez Komendę Hufca ZHP w Zawierciu,
w której licznie uczestniczyli  przedstawiciele naszego Kręgu.
Impreza cieszy się co roku dużym zainteresowaniem. Nie często widzi się dzisiaj tyle młodzieży
w zuchowych i harcerskich mundurkach. Wspaniała atmosfera udzieliła się wypełnionej sali.       Najlepsza okazała się 10 Drużna Harcerska, która zaprezentowała dawny przebój „Słonecznych” pt. „Kolory”. Drużyna ta została również uhonorowana przez nasz Krąg dyplomem za „Najmilszą piosenkę harcerską „. Uroczystego wręczenia dokonała druhna hm. Maria Jurga. Najmłodsi wykonawcy z zuchowych kręgów otrzymali w nagrodę różne słodkości. Było wesoło i kolorowo po prostu jak to u harcerzy bywa…

marcowe spotkanie z piosenką Zawiercie _e2j0746 _e2j0807 _e2j0847 _e2j0876 _e2j0883 _e2j0898 _e2j0901 _e2j0908 _e2j0918  _e2j0759

Karnawałowe spotkanie z piosenką harcerską 

Było wesoło, miło i towarzysko, oraz całkiem głośno i tanecznie. tak zawierciańscy harcerscy seniorzy zaakcentowali tegoroczny karnawał w piątek 7 lutego . Ale jak to  w harcerskiej rodzinie , oprócz tanecznych  hitów był także czas na nasze prześwietne obozowe, i nie tylko, piosenki. Bawiliśmy się  jak przystało na starych ulubieńców karnawałowych pląsów.
Oprócz tego, w międzyczasie powitaliśmy nowych członków naszego Stowarzyszenia wręczając im symboliczne  chusty i odznaki . Pamiętaliśmy także o jubilatach, którym w najbliższych dniach czas dopisze kolejny rok. Otrzymali szampany i gromkie sto lat…. A teraz nam przyjdzie czekać na następną taką fajną imprezę… Niech żałują wszyscy ci co nie byli.

z01 z02

z03  z04 SRH czuwaj_P1250556Zawierciez05 z06 z07  z08  Spotkanie karnawałowe 2014 Zawiercie


W dniu 20-03-2013 w Zawierciu odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie instruktorów harcerskich zrzeszonych w Stowarzyszeniu Ruchu Harcerskiego „Czuwaj” .
Dokonano oceny dotychczasowych działań. Za priorytet uznano ścisłą współpracę z Komedą Hufca Ziemi Zawierciańskiej ZHP. Biorąca udział w spotkaniu Komendantka Hufca dh Dorota Latko potwierdziła planowane na kwiecień spotkanie Rady Hufca i Zarządu Kręgu SRH „Czuwaj” w Zawierciu w sprawie określenia szczegółowych warunków dalszej współpracy. Punktem kulminacyjnym było uroczyste wręczenie przez Wiceprzewodniczącego SRH „Czuwaj” dh Henryka Górnego, Honorowego Przewodniczącego Zawieciańskiego Kręgu dh Ryszarda Macha, oraz Przewodniczącego Kręgu dh Adama Pałucha, legitymacji członkowskich i odznak Stowarzyszenia nowo wstępującym do kręgu instruktorom. Dalsza część spotkania przebiegała w atmosferze zbliżających się świąt wielkanocnych przy cieście własnego wypieku i piosence harcerskiej. Świąteczne życzenia dla wszystkich uczestników spotkanie złożył przewodniczący kręgu.

PROGRAM KRĘGU STOWARZYSZENIA RUCHU HARCERSKIEGO „CZUWAJ” W ZAWIERCIU
NA LATA 2013/2016

Realizując cele statutowe Stowarzyszenia oraz uchwały zebrania sprawozdawczo-wyborczego Kręgu SRH z dn. 23.11.2012 działalność Kręgu w latach 2013-2016 skupi się na następujących głównych zadaniach:

 1. Wspieraniu działalności Hufca Ziemi Zawierciańskiej
 2. Tworzenie klimatu życzliwości i pomocy dla harcerstwa we władzach samorządowych, środowiskach oświatowych oraz wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba wychowania dzieci
  i młodzieży,
 3. Utrzymywanie więzi przyjaźni w środowisku harcerskim i jego sympatyków,
 4. Rozwój Kręgu oraz popularyzowanie działalności Stowarzyszenia,
 5. Dokumentowanie historii i dorobku harcerstwa na ziemi zawierciańskiej.

Powyższe zadania będą realizowane przez wszystkich członków Kręgu w oparciu o powołane zespoły, w skład których wchodzić będą członkowie Zarządu.

Zespół organizacyjno-programowy 

 • Współpraca z Komendą Hufca, władzami samorządowymi, oświatowymi (nawiązanie kontaktów, określenie kierunków współpracy, realizacja określonych wspólnych działań)
 • Analiza i aktualizowanie przyjętego programu
 • Prowadzenie dokumentacji związanej z członkostwem w Kręgu
 • Przygotowanie walnych zebrań Kręgu
 • Dokumentowanie posiedzeń Zarządu
 • Opracowanie pism oficjalnych, informacji, pism okolicznościowych
 • Zarządzanie procedurą nadawania odznaczeń

Zespół do spraw pozyskiwania środków

 •  Pozyskiwanie środków finansowych na działalność statutową
 • Zabezpieczenie środków rzeczowych w razie potrzeb wynikających z realizacji programu działania

Zespół do spraw promocji i informacji

 •  Zapewnienie współpracy z mediami
 • Przygotowanie informacji medialnych
 • Serwis fotograficzny na potrzeby mediów, kroniki, członków Stowarzyszenia
 • Przygotowanie i wprowadzanie informacji o działalności Kręgu do internetu – założenie i prowadzenie strony internetowej

Zespół historyczny

 • Założenie i prowadzenie kroniki Kręgu
 • Przygotowanie informacji historycznych na stronę internetową pod kątem popularyzacji harcerstwa
 • Dokumentowanie historii harcerstwa ziemi zawierciańskiej (kontynuacja poprzedniej działalności)
 • Kontynuacja projektu publikacji biografii instruktorów naszego regionu o wybitnych osiągnięciach

Zespół kulturalno-turystyczny

 • Organizowanie wyjazdów, biwaków, rajdów
 • Organizowanie spotkań i zabaw
 • Podtrzymywanie tradycji „Z piosenką za pan brat”
 • Opracowanie i wydanie śpiewnika piosenek harcerskich i zuchowych

——-